Pokud pozorujeme mravence v přírodě časem nás začne zajímat co se asi děje uvnitř mraveniště, kam nevidíme. A tak můžeme zkusit chov mravenců doma. Pokud chováme mravence doma nejen, že můžeme nahlédnout co se děje uvnitř hnízda , ale můžeme mravence pozorovat i když venku nejsou zrovna nejlepší . Je možné, že mravencům se nebude chtít přesunout do nové zkumavky a proto vám nezbyde než je tam dostat násilím.
Ve zkumavce přežije kolonije svůj první rok. Pokud si chcete se zkumavkou trošku pohrát můžete se inspirovat tímto návodem.
Když se chov rozšíří je vhodné přemístit je do vhodného formikária. Možná jste při hledání zajímavých dárků narazili na Antquarium – speciální gel, ve kterém je možné chovat mravence a pozorovat, jak si průsvitným materiálem razí chodbičky. Pokud vás mravenčí život uchvátil, máte možnost zabývat se jím sofistikovaněji. Stačí k tomu relativně málo – pořídit si formikárium.
Komůrky královen se nacházejí v nejspodnějších patrech mraveniště a to může být i m pod zemí. Je to náročný a ne příliš účinný způsob jak si jí opatřit. Já osobně jsem proti tomu, protože člověk, který chce chovat mravence , je musí mít rád a nemůže kvůli tomu zničit celou kolonii.