Ocet není jen dobrý na nakládání nebo dochucování jídla. Je skvělý pomocník při úklidu. Zapomeňte na předražené chemické zázraky a zkuste, co všechno zmůže kyselý pomocník za pár kaček.
Také máte skříňky plné chemických čisticích přípravků ze supermarketu? Možná je čas vyměnit je za ekologické prostředky, které šetří nejen peněženku, ale také životní prostředí. Pojďme si představit nejlepší přírodní pomocníky na úklid domácnosti.
Dřez: Nalijte ocet na kartáč, posypte trochou jedlé sody a touto směsí vydrhněte dřez a odtok. Prkýnka: Polijte kuchyňská. Desinfekce matrací: Smíchejte ocet , trochu alkoholu, trochu tea tree oleje a vlijte vše do láhve s rozprašovačem. Tímto roztokem vytřete a umyjte podlahu. Já na ocet taky nedám dopustit.
Skvělý je taky na umývání oken nebo podlahy po malování. Nedávno jsme vám radili, jak můžete pro úklid domácnosti využít citron. Tentokrát se zaměříme na dalšího úklidového pomocníka, který dokáže nahradit nejrůznější chemické čističe - dnes nám půjde o ocet.
Proto místo sava můžete na plíseň aplikovat ocet. Můžete ho rovněž přidat i do kbelíků s vodou, když vytíráte podlahu. Naopak ocet samozřejmě . Reklamy nás lákají ke koupi drahých čisticích prostředků, slibují zázraky a lesknoucí se domácnost. Přitom stejnou – ne-li lepší – službu vám udělá obyčejný ocet. Zapomeňte na zbytečně předražené čističe, které byste navíc měli speciálně kupovat na každý spotřebič,.
Na to, abyste zvládli jarní úkli nepotřebujete drahé saponáty a čistící přípravky. Nakupte si cibuli, ocet , citron, sůl, olej, prášek do pečiva a jdeme na to. Na zašlou dřevěnou podlahu nebo na prach na policích výborně působí směs z rostlinného oleje s pár kapkami vonných esencí.
Ostatně ocet jistě oceníte i při péči o svou koupelnu. Zbaví vás plísně na závěsu. Sprchový závěs je vděčným místem, co se bujení nejrůznějších plísní týče. Naneste na postižená místa ocet a kartáčkem plíseň odstraňte. Kromě toho, že bude závěs čistý, bude i dezinfikovaný.
Máte-li žulovou či mramorovou desku v kuchyni (nebo kamennou podlahu ), nedrhněte ji octem. Není totiž pravda, že kámen vydrží všechno. Ocet na něm vytvoří nevzhledné skvrny a poškodí jeho povrch.
To by mi tak nevadilo, i když tchýně dělá celý den houby a paní na úklid uklízí akorát bordel po ní, protože nikdo jiný doma nebývá.
Spíš mě docela udivuje, že uklízecí paní uklízí celý dům naředěným octem. Nějak mi to hlava nebere. Ocet je přece potravinářská desinfekce a ne desinfekce na podlahu , koupelnu . Ocet i na podlahu nebo do koupelny.
Dojdou-li vám saponáty, klidně vlijte do kýble na umývání podlahy ocet. Působí lehce antibakteriálně a desinfikuje. Nevoní, to věru ne, ale podlaha bude čistá a pach brzy zmizí.
Dojde-li vám přípravek na čištění obkladaček v koupelně, dejte do rozprašovače octovou vodu a nastříkejte . Správná péče o podlahy je víc než důležitá. Mimo udržování potřebné čistoty prodlužuje jejich životnost a uchovává po léta pěkný vzhled. Je ale třeba pamatovat na to, že každý materiál vyžaduje jiný přístup. A nemluvě o jejich působení na vaše zdraví.
Na trhu je v současnosti mnoho tzv. Saponát na podlahu - jak vyrobit, udělat ( ocet , voda). Mnoho hospodyněk, které se snaží uchránit svou peněženku před celosvětovou finanční dietou, nedá dopustit na téměř svatou trojici jednoduchých čisticích prostředků, které jim za pár kaček pomohou udržet čistou domácnost: citron, ocet a soda je voda na jejich mlýn.
Pozor, jablečný ocet nepoužívat na praní! Ale pozor nejen na jejich, tyto čisticí prostředky našich . Neředěný bílý ocet odstraní skvrny po krvi, cole, barvě na vlasy, kečupu a červeném víně, skvrny od potu, deodorantu či kávy. Roztokem vody a octa otíráme podlahu a hlavně z koberců . Zdravím Moniko, na konvici ocet používám již dlouho, i na stírání podlahy (do domácnosti přibyl pes, posléze dítě, takže mýt podlahu nějakým chemickým přípravkem nepřichází v úvahu - aspoň podle mě), do pračky jsem ocet objevila teprve nedávno. Na dřevěné povrchy se hodí méně agresivní jablečný ocet.
Určitě jste se s nimi už setkali - ocet , sůl, citron, soda. Vyčištěný koberec provoní. Běžně dostupné a hlavně.
Pokud použijete čistič na podlahu , vyhněte se mramorovým a dřevěným povrchům, které by směs mohla poškodit.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.