Na trhu se objevuje většinou burčák vyrobený z bílých hroznů. Kvalitní burčák má světle žlutou barvu a je více nebo méně zkalen kvasným kalem, neobsahuje však žádné mechanické nečistoty ani velké shluky kvasinek. Na dně a na stěnách nádoby se může usazovat jemná usazenina.
Existuje také červený burčák z . Označení burčák může nést jen produkt, který je vyrobený z hroznů, jejichž původ pochází z České republiky. Je zcela jasné, že hrozny z jižních zemí budou levnější a více k .
Na konci každých prázdnin se objeví stánky a vinotéky, kde nabízejí burčák. Nabízejí ho od konce srpna někdy i do listopadu. Jenže tím pouze klamou zákazníky. Skutečný burčák může být v nabídce jen po omezenou dobu.
Proto se také nabídka burčáku hodně a často šidí. V rodinném Vinařství Jan Plaček, které najdete nedaleko Brna v Moravských Bránicích, jsme se byli podívat, jak vzniká burčák. Víte, jaká kritéria musí splňovat , aby se dal takto nazvat?
Znáte fáze, jimiž prochází?
O burčáku jsme si povídali. Máte několik kilogramů hroznového vína z vlastní úrody a chcete si připravit vlastní burčák ? Vězte, že máte velmi dobrý úmysl a že uděláte správně, když se do toho pustíte. Tady je recept na přípravu burčáku v malém množství včetně tipu na doslazení moštu. Spolu se začátkem školního roku přichází i fenomén střední Evropy – burčák.
Pokud chceme mluvit o České republice, pak jde o opravdu velký unikát. Vše jde stranou, veškeré zásady, které lidé razí v průběhu roku se posunou na vedlejší kolej a všichni nakupují a popíjí burčák. Obsahuje mnoho látek, které pozitivně ovlivňují psychickou i fyzickou pohodu a tvrdí to nejen vinaři, ale dokonce i lékaři.
Jako každý rok se i letos objevuje burčák v různých vinotékách, na trzích i ve stáncích podél silnic. Je třeba vypít burčák hned? Jak burčák skladovat a proč vadí zcela utažené víčko ? Markem Babiszem, hlavním sommelierem Salonu vín. Koncem srpna, začátkem září začínají hrozny zaměkat, slupka bobulí bílých odrůd žloutne a průsvitní, modré odrůdy začínají zamodrávat. Rané odrůdy se zpracují na . S koncem prázdnin se vinařům dostává první odměny za jejich celoroční úsilí v podobě částečně zkvašeného hroznového moštu, tzv.
Oblíbený burčák se opět po roce vrací. Pokud si na něm ale chcete pořádně pochutnat, musíte ho umět dobře vybrat, bezpečně dovézt domů, správně uskladnit a pít s mírou.
Burčák - časově omezená laskomina . V horším případě to může být jablečný mošt naředěný vínem té nejhorší kvality, v lepším burčák dovezený z oblastí, kde hrozny dozrávají dříve než u nás. První varianta je zakázaná, druhá povolená, ale. Dovážet se mohou jak hrozny ke zpracování, tak rozkvašený mošt. Jinak by musel čekat až do svatého Martina (11.
11.), kdy se otevírají mladá vína ze současné úrody. Svůj burčák si může vyrobit i malozahrádkář z pár desítek kilogramů hroznů. Mnozí něj nedají dopustit a připisují se mu doslova zázračné účinky. Podle odborníků zdravý je, v přiměřeném množství.
Dospělý muž neměl vypít více než půl litru denně. U ženy je dávka ještě nižší, neměla by překročit objem tři deci. Označením “ burčák ” se může honosit pouze výrobek z hroznů pocházejících z České republiky. Tento mimořádně oblíbený nápoj je vlastně. Obsah alkoholu a doba jeho odbourávání u nápoje burčák.
Alkoholmetr pomůže zjistit, za jakou dobu by měla po vypití alkoholických nápojů klesnout hladina alkoholu v krvi na promile. Jak poznat dobré mléko starců - burčák. Podzim je oblíbené období všech milovníků vína a burčáku.
Vinobraní se spojuje hlavně s burčákem, u kterého lze už od oka poznat, jestli je dobrý nebo nepodařený. Letos jej můžete ochutnávat na slavnostech ve Znojmě, Mikulově, na zámku Kuks, v Uherském . Sezona burčáku je po roce zase tady! Abyste si ale opravdu pochutnali, musíte burčák pečlivě vybírat, správně skladovat a vypít včas.
Nechcete se nechat napálit a místo kvalitního burčáku koupit nějakou břečku? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.