Recepty švestková povidla

Když připravujete tak tradiční věc, jako jsou švestková povidla , nemá cenu vymýšlet inovace. Nejlepší jsou recepty , podle kterých švestky na kachlových kamnech vařily naše babičky – jednoduše a poctivě. Omyté, vypeckované švestky smícháme s cukrem a octem a necháme do druhého dne odležet. Druhého dne dáme švestky vařit asi na 5-hodiny.


Záleží na tom, jak hustá povidla chceme.

Nejdříve uvedeme do varu a potom vaříme při mírném ohni. Nejdůležitější na tomto receptu je to, že se švestková hmota nesmí. Dopřejte si domácí povidla ze zralých švestek. Receptů na švestková povidla existuje mnoho. Rozdíly jsou v postupu i použitých ingrediencích.


Někdo sladí, jiný používá tak přezrálé švestky, že cukru není potřeba. K okyselení povidel se používá nejen citronová šťáva, ale také dobrý vinný ocet.

Povidla lze dochutit namletým . Polijeme octem, vše promícháme a dáme péct na 2- 2stupňů do trouby. V okamžiku je prázdný a dokonale čistý. Kdyby to po kuchyni tak intenzivně nevonělo švestkovým parfémem, nikdo by nevěřil, že celý den vařím povidla. Navíc když v té kuchyni vlastně ani nejsem.


Ten recept je prostě zábavný a je na něj spolehnutí. Možná proto už ani nespočítám, kolikrát jsem se na něj . Náš recept : domácí povidla ze švestek. I ze švestek, které nebyly moc sladké a šťavnaté, jsou povidla jako od babičky. Výborné jsou čerstvé, sušené i jako součást moučníků.


Kynutý švestkový koláč s drobenkou mám mnohem raději než třeba klasiku: tvaroh, mák a povidla. Nesmím také zapomenout na jejich tekutou podobu. Koupíte švestky, dáte do kastrolu, zasypete cukrem, zalijete octem, a můžete jít relaxovat! Recept je to bezpracný a totálně dokonalý.


Na Labužníku jsem nenašla povidla vařená pouze ze švestek, bez přídavku cukru a octa. Je zde i exemplář používající želírovací cukr – to ale snad už nejsou povidla , nýbrž jakási švestková slaďoučká pomazánka.

Nic proti tomu, ale povidla mají být pikantně navinulé chuti, sladkokyselá, . Pečeme v troubě při teplotě 120–1°C po dobu až hodin. Poté je ochutnáme a pokud . Jsou vážně dokonalá, neuvěřitelně jednoduchá a zdravá. Letos jsem se prvně pustila do povidel. Podle tradičního receptu se k nim totiž nepřidává žádný cukr a vaření nevyžaduje ani příliš vaší pozornosti.


POSTUP PŘÍPRAVY Jsem milovnice všeho sladkého a . Někde rostou, někde si stěžují na malou úrodu, každopádně jestli se letos dostanete ke švestkám, babička Pechová vám prozradí geniální recept na povidla , která nemusíte míchat, a přesto se nepřipálí! Podívejte se na fotografie a hodnocení ostatních kuchařů. Vařená povidla ze švestek, cukru a octa, ochucená skořicí a rumem.


Hustá, mazlavá, vonící rumem a skořicí. Vynikající do koláčů, buchet, kynutých knedlíků, ale třeba i namazané na opečeném toastovém chlebu. Narozdíl od klasických marmelád a džemů si však na jejich výrobu doma troufá jen málokdo.


Panuje totiž mýtus, že jde o . Když jde o povidla , nemá cenu vymýšlet nějaké inovace. Naše babičky je dělají nejlépe, tak si je pojďte připravit podle jejich receptu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.