Kniha mladé české spisovatelky Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně se stala bestsellerem, bylo tak jen otázkou času, kdy si ji všimnou filmaři či divadelníci. Režisér a autor dramatizace Dodo Gombár připravil ve zlínském divadle rozsáhlou fresku o životě tzv. Román Žítkovské bohyně způsobil v českých literárních vodách poprask a následně brázdil český literární rybník od ocenění k ocenění.
Bylo jen otázkou času, kdy se tohoto románu chytne někdo, kdo se jej bude snažit převést na filmové plátno či na divadelní jeviště. Jako první po bohyních skočilo zlínské .
Autorem i režisérem nynější divadelní adaptace se stal Dodo Gombár. Zdařile si vystačil se silnou expresí a bez pánů. Jenom výjimečně umějí naši autoři odkrýt témata, nad jejichž importem třeba z Latinské Ameriky pak kritika hýká superlativy o pozapomenuté realitě a zároveň o magii. Po Kladivu na čarodějnice Václava Kaplického jsou možná ještě silnějším příběhem Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové.
Dramaturgie Městského divadla ve Zlíně se rozhodla pro dramatizaci úspěšného románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Jeho látka spadá do tamějšího regionu a skýtá záruku, že přivede do Velkého sálu diváky dychtivé se setkat s hrdinkami, jejichž osudy vyvolávají trvalý a široký zájem. Když před třemi lety režisér Dodo Gombár oživil na prknech Městského divadla Zlín bestseller Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně , byl to trhák, který se na tamní scéně hraje doposud. S podtitulem Krev je krev byly Žítkovské .
Někdejší umělecký šéf Městského divadla Zlín Dodo Gombár se pět let po svém odvolání na scénu vrátil, aby inscenoval vlastní dramatizaci románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Sebejistý dramaturgický výběr titulu i následná výjimečná inscenace divadlo opět posunuje blíž k výsadnímu postavení . Magický příběh, který je dílem fikce a dílem vychází ze skutečných událostí, se odehrává na Moravských Kopanicích v obci Žítková. Kříže na Žítkovské bohyně : Z časů, kdy se na Kopanicích bohovalo. Kříž Prakticky se stejným týmem jako ve Zlíně přišel Dodo Gombár do brněnského Městského divadla stvořit podruhé Žítkovské bohyně podle románu Kateřiny Tučkové.
Měl jediné zadání, které zvedl z prachu jako výzvu: Udělat je z. Autor: Dodo Gombár Divadlo: Hostující soubory. Obsah: Drama o ženách, které bohovaly Místo: Dům kultury Akord . Nimbuce - Dě kujeme vám zavaše psa ní. A kdy už bude nějaká knížka o. Juraje Kemky nebo až marfušovsky stylizovaná . O mimořádnosti tohoto představení hovoří nejen četné recenze divadelních diváků, ale také hodnocení zkušených kritiků. Videoupoutávka na zbojnický muzikál Malované na skle v režii Hany Mikoláškové. Hrají: Tomáš Davi Petra.
Konečně i pražští diváci budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout věhlasnou inscenaci režiséra Doda Gombára Žítkovské bohyně , o které se mluví po celé České republice. Vstupenky jsou v prodeji v . Bohyně , vrhá s největší posedlostí neteř jedné z nich, Dora Idesová.
Městské divadlo Zlín bude Bohyně hrát v Divadle na Vinohradech v Praze, a to v neděli 26. Dora dozvídá o minulosti těchto žen, tím více jako by se dozvídala o sobě samé. V hlavní roli exceluje nová posila hereckého souboru činohry NdB Hana Briešťanská!
Zlínská divadelní sezona začíná. Na hostování se do Městského divadla vrátí Petra Hřebíčková i režisér Dodo Gombár. Cenu ředitele dostanou herečtí manželé Roman a Vlasta Mecnarowští.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.