Vývoj: hmyz s proměnou dokonalou, žijící sociálním způsobem, vytvářejí kolonie (mraveniště). Vajíčka: Vajíčka jsou malá, ledvinovitého tvaru, s hladkým, lepivým povrchem, což umožňuje, aby je dělnice přenášely ve svazcích. Larvy: Larvy jsou bílé, beznohé a jsou krmeny . Samička tohoto druhu zakládá sama novou kolonii nezávislým způsobem a zpočátku sebe a první potomstvo vyživuje pouze zásobními látkami svého těla. V této době vůbec neopouští svou mateřskou komůrku.
Nezabalené jídlo nebo zbytky, to je pro mravence úplný ráj.
Cítí ho na dálku, protože mají neuvěřitelně vyvinutý čich. Je jedno, jestli jde o mravence domácí , obecné, případně drnové. To jsou asi nejčastější druhy, z té více než stovky u nás žijících, které se do lidského obydlí obvykle . Drobné šimrání na chodidlech, když se v létě procházíme bosí, zná asi každý, mravenci nám oznamují, že jsou úplně všude. Pokud zrovna nestojíme v mraveništi nebo pokud nejsou mravenci u nás v bytě, tak je mravenec domácí neškodný kamará který nám svojí velikostí může připadat jako nevinné . Přiživují se na jakýchkoliv potravinách lidí, nebo krmivech domácích zvířat, sladkých nebo slaných, nejraději mají bílkoviny, maso, syrové nebo tepelně upravené.
Atraktivní potravu vystopují dělnice velice . Nejúčinnějším zásahem je speciální návnada, která doputuje do celého hnízda.
Jakýsi mravenčí bufet s přírodními insekticidy se položí do cesty. Tyto pastičky jsou dobré, protože nijak neohrozí domácí mazlíčky nebo malé děti. Vůně nechtěné návštěvníky přitahuje, projdou domečkem a obsah odnesou až do svého obydlí, . Zrzaví nebo černí, na barvě vůbec nezáleží. A pokud se jich včas nezbavíte, mohou zdevastovat celou vaši zahradu. Okusují listy i kořínky rostlin, a ty tak umírají.
Neničí ale jen naši úrodu. Při stavbě svého hnízda často poddolují cesty, kameny, terasy i . Nová móda proniká do plzeňských kanceláří. Místo klasických akvárií s rybičkami , případně pavouky či hady, si začínají lidé pořizovat takzvaná antquaria neboli speciální nádoby s mravenci.
S mnohými z nich se setkáváme doslova na každém kroku - na louce, v lese, na zahradě, v městském parku, na chodníku mezi dlažebními kostkami apod. Naštěstí do moderních bytů proniklo jen několik málo druhů. Pokud k vám mravenci lezou mezerami v podlaze, vyplňte tyto otvory klasickým přípravkem na mytí nádobí či jiným saponátem.
Z domácího chemického kabinetu nejlépe funguje obyčejné savo. Injekční stříkačkou ho implikujte do mezer odkud přicházejí a pak zalepte výše uvedenou . Když se řekne mravenci v bytě, každý si určitě vybaví cestičky a dlouhé řady mravenců, kteří si to štrádují napříč kuchyní, okolo lednice nebo směrem pod postel. Co na tyto malé nezbedníky platí nejvíc?
Jako první pomoc jsem použila domácí prostředek proti mšicím. Vystříkala jsem to místo, ale ještě . Z hlediska ochranné dezinsekce (v budovách) škodí v ČR druhů mravenců: 1. V domácnostech se nejčastěji setkáváme s běžnými druhy tzv. Lasius emarginatus, mravenec obecný – Lasius niger, mravenec drnový – Tetramorium caespitum, popř. Ti nepatří mezi zvláště chráněné a jejich hubením, vzhledem . Mravenec faraón ( Monomorium pharaonis). Navíc je přítomnost druhu většinou sezonní záležitostí.
V zim- ním období invaze nastává výjimečně, např. Zejména jde o druhy mravence domácího , obecného. Nejčastěji do bytu proniká mravenec domácí , kolonie je tvořena královnou a dělnicemi.
Ať už to jsou černí mravenci, nebo doma náhle potkáte dokonce faraony (velmi malé, žluté nebo načervenalé), není to nic příjemného. Je to právě teď na jaře, kdy nám miniaturní vetřelci pronikají z exteriérů do našich domovů. Nejčastěji najdeme doma druh Lasius emarginatus ( mravenec domácí ) a Lasius . My máme krávy a ovce, mravenci mají trofobionty.
Mšice jsou nejčastější a nejhojnější, ale podobně mohou mravenci chovat i mery, červce, puklice, či dokonce housenky motýlů z čeledi modráskovitých, které rovněž vylučují sladké výměšky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.