Rybízová marmeláda patří mezi nejoblíbenější sezónní pochoutky. Ty z obchodu mají ale k rybízu daleko, jsou plné jablek, červené řepy a navíc jsou předražené. Připravte si luxusní domácí marmeládu za hubičku u vás doma. Jak připravit sladkou pochoutku vám ukázala čtenářka TN. V bobulích však najdete také zrníčka, která jsou jediným problémem při výrobě domácího rybízového džemu.
Jsou při konzumaci nepříjemná a bývají častou příčinou, proč děti džem nechtějí. Náš recept vám poradí, jak si připravit domácí rybízový džem nejen bez chemie , ale i bez zrníček. Co se želírující látky týká - a okolo té se celé zavařování džemů a marmelád točí - ideální je čistě přírodní pektin, přirozeně obsažený v ovoci.
Jenže v množství, které pro jeho konzervaci a zželírování většinou nestačí. Neexistuje žádný univerzální recept na nejlepší marmeládu , ale moderní trendy velí - vyhýbejte se chemii , uberte cukru, nevařte dlouho, abyste měli ve skleničce marmeládu , která bude. Jahody ho mají třeba jen velmi málo a přidáváte pektinu více, angrešt nebo rybíz ho naopak skoro nepotřebují. On Gelfix nebo Pektogel bohužel chemie je. Přitom je to jen pektin z ovoce, který želíruje, ale bohužel obohacený o další nesmysly od výrobců.
Bobule rybízu zahřejeme a propasírujeme. Do šťávy přidáme cukr, a když se rozvaří, směs ještě pár minut táhneme do zhoustnutí. Marmeládou plníme čisté sklenice. Pokládáme je víčkem dolů a necháme vychladnout.
O letních prázdninách se sešlo pár dětí se svými učitelkami a sklidily rybíz na školní zahradě. V praktických činnostech jsme se pustili do výroby marmelády. Plody jsme zahřáli, propasírovali přes síto a šťávu svařili s krystalovým cukrem. Minerálům a vláknině teplo nevadí, horší je to s vitamíny, hlavně s céčkem, jehož obsah je vyšší například u rybízu , višní nebo jahod. Z tohoto pohledu je skutečně lepší ovoce zamrazit, ale jsou chvíle, kdy v kuchyni oceníme právě marmeládu , zvláště pokud je vlastní výroby.
Výrobu marmelády bez vaření . Recept, podle kterého se vám Babiččin jednoduchý rybízový džem zaručeně povede, najdete na Labužník. Podívejte se na fotografie. Dobrý den, mohu se zeptat, jsem opravdu začátečník, protože mi marmeláda nezhoustla, jak je to možné? Všichni to tady chválili,.
Práce, radost, smích a tolerance - to jsou Školy v Březové - Lyceum, ZŠ, MŠ. Individuální vzdělávání, e-learning, internetová škola. Mám jen dotaz, při první půlhodince rozváření - s poklicí nebo bez ? Cely červený rybíz i se stopkami vaříme minut. Pokud máte v kuchyni teploměr, připravovaný lektvar by měl přesahovat 100°C.
Přislazovat marmeládu nemusíte v poměru 1:(cukr:ovoce) a ani 1:. Neznamená to však, že se obejdete bez cukru úplně, má totiž také funkci konzervantu. Jedná se o jablka, angrešt, hroznové víno, ostružiny a rybíz. Na první pokusy s marmeládou jsem si vybral jahody, protože hned po meruňkách je to moje nejoblíbenější surovina.
Protentokrát jsem vynechal. Samozdřejmě bez chemie , jen kyselina citronová kvůli chuti. Zdravěji, s méně cukru, bez želírovacího cukru a především tak, aby se zachovala přirozená chuť ovoce? Skvělé marmelády a kompoty bez chemie a hromady cukru. To je v kostce základní recept na zavařování marmelád , kompotů a ovoce vůbec podle našich babiček či maminek.
Představuji vám další fikanou verzi džemu (nebo až marmelády , těžko říct) bez přidaného pektinu. Ovoce s malými otravnými pecičkami jako maliny, moruše, rybíz a ostružiny v této chvíli prolisyjte, abyste získali čistý protlak ( klasický lis, vypadající jako masomlýnek funguje bezvadně). Rybíz prolisuji ručně nebo elektrickým lisem i se stopkami a listy, není potřeba obírat jednotlivé kuličky. Připravený protlak dávám svařovat do většího hrnce.
Je lepší svařovat po menších dávkách. Já dám hrnky protlaku, vařím cca - 25 . Když vám otevřená marmeláda nechytne v lednici plíseň rok i déle, tak to asi není normální. Je to na samotě u lesa, nepoužívám žádné ovoce od silnice, a není ani plné chemie z hnojiv či postřiků.
Takže má vlastně značku bio, i když bez papíru. Z Brd pochází rybíz , jahody, višně, švestky, aronie, rakytník, . Podle mě to zkus prvně bez té vody a míchej s tím a uvidíš zda nějakou štávu pustí. Spíše to tak bude protože. Vařením to zhoustne, a .
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.