Tavení včelího vosku

Prostě přinesete do prodejny pytel voští , oni to zváží, vezmou si to, a výměnou vám dají menší množství mezistěn podle aktuálního kurzu. Mezistěny pak můžete využít přímo do svých rámků, nebo z nich udělat svíčky, a nebo je prostě využít tak, jak bychom využili normální čistý vosk. Odpadá tím pracné tavení a čištění, . V současné době používám pro tavení vosku starý hrnec, který se dříve používal pro zavařování sklenic. Voští klasicky vyřežu s plástů, vložím do pytle od brambor nebo spíš na brambory, aby byl čistý.


Vařák na vosk za pár korum - tip číslo.

Včelařské potřeby vařáky a pařáky na vosk fungují na principu zahřívání vody a vytváření vodní páry, která následně taví vosk. Parní vyvíječ vytváří páru, která. Praktické a funkční provedení dvouplášťového nerezového vařáky k pohodlnému zpracování včelího vosku. Využití páry při tavení souší považuji za velmi vhodné a každý si může podle svých možností a schopností vymyslet vyrobit či zakoupit vlastní pomůcky k tavení. Tavit párou se dá třeba ve staré lednici, která se připojí k nějakému zdroji páry ( hrnec, pařák, vyvíječ,), kde vosk prokapává skrz síto na . Některé metody oddělení plástů od rámku už vlastně prvním stupněm zpracování byly.


V prvním stupni jde vždy o to tavením oddělit vosk od hrubých nečistot. Je to nejstarší způsob získávání včelího vosku , který se používá ještě dnes pro zpracování díla ze stavebních rámků, vyřezané trubčiny při tlumení varroázy a dalších menších zdrojů s malým množstvím košilek, které se při včelařském provozu občas vyskytují.

Tavení vosku suchou cestou. Voskové odpadky se umístí do . Zařízení na tavení vosku a dezinfekci rámků - velký na tuhá paliva. Naše včelařství po celá předcházející desetiletí nedokázalo krýt produkcí včelího vosku ani vlastní požadavky na spotřebu mezistěn a včelí vosk k jejich výrobě se dovážel ve velkém množství ze.


Včelí dílo umístěné na plechovém dnu se prohřívá a po dosažení potřebně teploty se včelí vosk taví a stéká do vaniček. Bod tání nastává při ± 65° C, vosk tuhne přibližně při °C. C stačí na jeho tvárnost (letní teplota v úlu je 35° C). Kolem 0° C je nejen křehký, ale jeho povrch je navíc pokryt šedým povlakem (voskový květ), který po ohřátí zmizí ( nejedná se o plíseň, ale o změnu struktury). Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a . Pro včely vytvářející vosk (mladé včely dní po vylíhnutí) je vhodná teplota až stupňů Celsia.


Nádoba je vyrobena z nerezi. Nerezová nádoba na tavení vosku. Pro manipulaci s nádobou používejte plastová madla. Sundáte zátku (píšťalku) z boční strany nádoby a nalitete do ní vodu. Na otvor nasadíte píšťalku a přivedete vodu k varu.


Nádoba na tavení vosku - Pomůcky na výrobu svíček. Silikonová forma na odlévání ozdob ze včelího vosku. Forma silikonová Válec hladký cm.

Vyvíječ páry naplníme vodou do úrovně MAX a . Každý včelař má svůj osvědčený způsob, jak vyvařit tmavé souše. Někdo používá sluneční tavidlo, jiný zas vyvařuje souše ve vařáku na vosk. Stačí otevřít a budeš v obraze. Dalším problémem je hromadění reziduí chemických látek z .

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.