Elektrická práce

V širším slova smyslu se tak označuje konání práce elektromagnetickým silovým působením, ať už na celém tělese, nebo na částicích, tvořících jeho strukturu. Pojem magnetická práce pro . Kdo nebo co vykonává elektrickou práci ? Při průchodu elektrického proudu vodičem konají síly elektrického pole práci. Tato práce se nazývá elektrická práce. Prochází-li vodičem, mezi jehož konci je napětí U, proud I po dobu t, vykoná elektrické pole práci: W = U.

Frekvence, f, hertz, Hz. Elektrický náboj, Q, coulomb, C. Mezi svorkami elektrického spotřebiče je napětí V. Jakou elektrickou práci vykonají síly elektrického pole ve spotřebiči? Výkon elektrického proudu ve spotřebiči o odporu R vypočítáme ze vztahu.


Uvnitř zdroje vykonají neelektrostatické síly práci. Takto získaná energie se ale z části přemění ve vnitřní energii zdroje, čili můžeme hovořit o účinnosti elektrického obvodu:. Můžeme ji také vyjádřit pomocí Ohmova zákona pro .

Práce se vykonává, přesuneme-li náboj Q mezi dvěma místy, mezi nimiž je napětí U. Druh učebního materiálu. Věková skupina žáků (popř. ročník). Nutné technické vybavení. Notebook, dataprojektor, interaktivní tabule, Power Point. Q musíme napětí vynásobit nábojem Q. Spotřebičem prochází elektrický proud 3mA po dobu minuty.


W - práce elektrického proudu. Q- náboj prošlý přes žárovku. V obvodech obvykle neměříme náboj, ale proud ⇒ hledáme vyjádření pomocí napětí a proudu:.


Jednotkou elektrické práce je Joule. Síly elektrického pole, které vznikne ve vodiči. Volné elektrony vytvářející elektrický proud narážejí. VÝKON, PRÁCE A ENERGIE EL.


Na elektrických spotřebičích jsou uvedeny údaje o elektrickém příkonu … výkon el. Dále se na spotřebičích uvádí elektrické napětí, pro které je spotřebič určen. Ale většinou se neuvádí velikost proudu procházejícím . Má tedy schopnost vykonávat elektrickou práci.

Pro určení spotřeby elektrické energie se namísto joule používá jednotky kilowatthodina (kWh), odvozené od jednotky příkonu. Příkon je uveden na každém elektrickém spotřebiči. Reostat o odporu kΩ je určen pro maximální příkon W. Na jaké největší napětí se může připojit, nemá-li být poškozen? Jaký proud jí prochází ? Při připojení vodiče ke zdroji napětí se ve vodiči vytvoří elektrické pole.


Jeho síly usměrňují pohyb volných elektronů. Přemísťují je od jednoho konce vodiče k druhému a tím konají práci. Nazýváme ji elektrická práce.


Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci . Po připojení vodiče ke zdroji elektrického napětí se ve vodiči vytvoří elektrické pole, které způsobí usměrněný pohyb volných elektronů.


Připojení vodiče ke zdroji elektrického napětí vyvolá elektrické pole, které způsobí usměrněný pohyb volných elektronů. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda. Tematický okruh: Energie. Anotace: Pracovní list je určen k zopakování a procvičení učiva o elektrické práci a příkonu.


Je zaměřen také na výpočet.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.