Obsah kofeinu v energetických nápojích

Dalšími běžně užívanými složkami je sycená či nesycená voda, guarana, yerba maté, taurin, ženšen, inositol, glukuronolakton či maltodextrin. Obsah cukru je u jednotlivých produktů velmi proměnlivý, některé nápoje užívají umělá sladidla. I když je v energetických nápojích více složek, stojí především na dvou základech - na cukru a na kofeinu.


Cukr rychle dodá energii a. A laboratorní rozbory potvrdily, že obsah cukru je v energetických nápojích skutečně vysoký, i když srovnatelný s ostatními slazenými nápoji.

V průměru obsahují kromě . Mohou být energetické nápoje nebezpečné? Pokud nebudou míchány s alkoholem a pro vysoký obsah kofeinu nebudou požívány příliš často, neměl by mít zdravý člověk žádné problémy. Naprosto nevhodné jsou pro děti, těhotné ženy, diabetiky a lidi, kteří mají problémy s kardiovaskulárním systémem. V současné době je známo více než rostlin, ve kterých se kofein vyskytuje přirozeně. Dále se vyskytuje v mnoha potravinách, jako je káva, čaj a čokoláda.


Jedním z hlavních účinků kofeinu na lidské tělo je jeho stimulační efekt v rámci kognitivních funkcí. Kofein pomáhá zlepšit koncentraci a zvýšit bdělost.

Podle údajů Českého zdravotnického fóra pije energy drinky až českých dospívajících. Právě na ty mají ale negativní vliv, a to kvůli vysokému obsahu cukru a kofeinu. Drinky jsme hodnotili na základě toho, kolik obsahují cukrů, vitaminů skupiny B, přídavných látek, jako glukuronolakton, taurin nebo . Jak si ale káva jako taková vede ve srovnání s jinými nápoji s obsahu kofeinu ? Pokud si člověk dá jeden menší Red Bull o objemu 330 . Všechny námi testované energeťáky mají podobné množství kofeinu a taurinu. Za méně peněz tak dostanete stejnou muziku.


Obsah těchto látek v koncentrátu pro přípravu nealkoholického nápoje smí být nejvýše takový, aby při přípravě podle návodu nebyla překročena hodnota. Tabulka Obsah kofeinu v některých energetických nápojích. Farmakokinetika a biotransformace kofeinu.


Kofein je rychle a kompletně adsorbován z gastrointestinálního traktu (GIT), maxima v krvi je dosaženo během 30–minut. Zistili sme, že niektoré energetické nápoje majú obsah látok uvedený v percentách, čo asi len tak ľahko nespočítate. Na iných je zase uvedený iba obsah kofeínu , taurínu a nanajvýš niektorých vitamínov.


Dokonca na jednom obale nájdete aj percentá, aj miligramy. Takže pri nakupovaní týchto drinkov majte . Jsou energetické drinky bezpečné?

Nemá jejich dlouhodobé užívání vedlejší účinky či škodlivý vliv na zdraví? Oproti tomu energetické stimulanty jsou většinou bez energie . Také v obsahu účinných látek jsou rozdíly – kofein i sacharidy jsou v energy nápojích obsaženy oproti kávě ve výrazně koncentrovanější podobě. Energy drinky jsou dobré k. Velmi zhruba lze říci, . Chcete-li energy drinky s něčím míchat, pak s vodou.


Vysoký obsah kofeinu totiž tělo od- vodňuje. Ministerstvo zdravotnictví v Kanadě se v důsledku případů, kdy kofeinové nápoje způsobily smrt, srdeční potíže a amnésii, rozhodl o limitu pro kofein. Kanada a USA (FDA) posuzují situaci související se zdravotními problémy společně. Za bezpečný se považuje u většiny dospělé . Hlavní obsaženou složkou je po vodě a sacharidech kofein , jehož obsah bývá často navýšen přítomností extraktu z guarany, rostliny bohaté na obsah kofeinu. Jako další pak energetické nápoje obsahují taurin, . Už samotný obal energetického nápoje nás varuje – pijte mě jen jednou denně a používejte v omezeném množství.


V té je požadováno, aby bylo uvedeno tvrzení . Je to módní záležitost , nebo to opravdu funguje? Pokusme se zmapovat trh energetických nápojů a odhalit tajemství jejich účinků.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.