V rámci domácího skladování nevytvoříte ty nejideálnější podmínky pro skladování , jako například ve velkých objemových skladech, kde jede nepřetržitě řízená atmosféra (řízení teploty , vlhkosti, proudění vzduchu a složení atmosféry). Avšak můžete dle následujících teplot aspoň k daným teplotám přiblížit a . Většina městských i venkovských obytných domů nemá vhodné podmínky pro dlouhodobé uchovávání zeleniny , a proto je třeba skladovat jen menší množství a jen krátkodobě. Problémem je teplota , vlhkost, větrání.
Uchovávání v chladničce má své meze.
V chladničce mohou být umístěny druhy, které jsou vůči chladu . Probíhá doba, kdy rádi čerpáme z uskladněné úrody, kterou nám zahrada v loňském roce poskytla. Skladování ovoce a zeleniny má však svá pravidla, která nám pomohou udržet plody co nejdéle v dobré kvalitě. Proč banán tak rychle černá? Podívejte se na našich tipů, jak skladovat zeleninu a ovoce, aby zůstala co nejdéle čerstvá.
TEPLOTY PRO SKLADOVÁNÍ ZELENINY rajčata okurka lilek cuketa tykve, dýně chili papričky zázvor batáty zelená fazolka paprika brambory mrkev, celer, petržel červená řepa zelí, kapusta květák, brokolice čínské zelí salát, čekanka cibule, česnek, pór špenát chřest hrášek, kukuřice rebarbora křen houby klíčky. Naprosto ideálním prostředím pro skladování je vzdušné, větratelné, suché, ale chladné místo – sklep, ale i garáž.
Poslouží i polystyrenem vyložená bedna na balkoně, ale i šuplík na zeleninu na spodku lednice. Naše babičky skladovaly zeleninu ve sklepech, takzvaných krechtech, kde byla teplota okolo . Zchlazování ovoce po sklizni využívá kapacity chladícího zařízení, ale i nových postupů tlakového zchlazení, které je významné pro snadno zkazitelné komodity. Nízká koncentrace etylenu v atmosféře klimakterických . Papriky, okurky a rajčata by se měla skladovat při pokojové teplotě. Paprika v chladničce ztrácí chuť a pevnost, okurky a rajčata z ledničky pak mohou mít nepříjemný slizký povlak.
Ani nezralé ovoce a zelenina by se neměla skladovat v ledničce. Až po zrání v pokojové teplotě mohou být přesunuty do . Chlazenou zónou je lednice, v níž by se měla teplota pohybovat mezi až °C. Místo zde najde ovoce a zelenina , které zpracujete nebo zkonzumujete během několika dnů. Nejchladnější zónou skladování je mrazák. Mražená zelenina a ovoce vydrží nesporně nejdéle, v některých případech však na úkor . V jedné části skladovat zeleninu (nikoli však brambory – ty vyžadují sucho a naprostou tmu) a ve druhé ovoce.
Ovšem ideální jsou pro zeleninu trochu odlišné podmínky než pro ovoce . Je dobré pamatovat si, že pro co nejdelší trvanlivost ovoce je důležité dostatečné větrání, teplota okolo stupňů, vysoká vzdušná vlhkost a zamezení namrznutí. Ještě předtím, než nastane čas sklízet jablka a hrušky určené ke skladování , je zapotřebí připravit pro ně vhodné prostory, v nichž vydrží co nejdéle a nebudou se kazit.
Kolem silnic se prodávají pytle krásných, levných brambor, lidé si také z nich dělají zásoby na zimu. Jak to ale mají udělat ti, kteří bydlí v panelácích nebo malých domácnostech? Stačí jim pokojová teplota , avšak nevyplácí se dělat větší zásoby. Ostatně tak je tomu u většiny druhů ovoce, které přicestovalo z teplého klimatu (týká se to i banánů).
Menší ovoce jako jahody či borůvky se dají skladovat pouze krátkodobě. Důležitý je poznatek, že zelenina musí být při uskladnění . Všechny tyto tři komodity jsou v jednom skladu. Na podlážce brambory v pytlích, v regálech v přepravkách ovoce a zelenina , takže žádná lednice. Dodavatel s ovocem a zeleninou jezdí 2x do týdne, brambory kupuji jednou ze 14dní. Jakou správnou teplotu má . Teploty při kvašení a skladování Vhodné druhy zeleniny.
Tip: Zelné závitky trochu jinak: Velké zelné listy, kterými jsme přikryli zeleninu (obr. 2) ve sklenici , postupně změknou a srolované a naplněné je lze použít jako malou pestrou svačinku. Na průběh kvašení a trvanlivost zeleniny má vliv okolní teplota. Skladovat bychom měli jen bezvadnou zeleninu bez poškození.
Před samotným skladováním zeleninu přebereme, oddělíme poškozené plody a omýváme zásadně až před přímou konzumací. Brambory a kořenová zelenina by měla být na tmavém, vlhkém, chladném místě ( 4-°C) v bedýnce. Zelenina vyžaduje skladovací teplotu nejlépe . Neměli bychom je skladovat v lednici, ztrácí původní chuť, a pokud je teplota nízká, mohou i nasládnout. Syrové brambory nepatří do mrazáku. Kořenovou zeleninu však zamrazit můžeme, nejlépe nakrájenou na kousky.
Ovoce a zelenina jsou živým, dýchajícím organismem, který během skladování ztrácí zejména vodu a aromatické látky. Pro uchování těchto potravin je optimální větratelný sklep s nízkou teplotou a vysokou relativní vlhkostí. Mezi základní faktory ovlivňující dobu skladovatelnosti patří druh, odrůda, stupeň .
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.