Brvité listy biky hajní. Má bělavé nebo nažloutlé květy s šesti okvětními plátky, které jsou 2-4 . Slovensky: Chlpaňa hájna. Lodyha přímá, lysá, oblá.
Listy čárkovité, pochvatě přisedlé, na okraji dlouze chlupaté, na konci špičaté.
Květy uspořádány ve sblížených . Bonnier et Layens Čeleď: Juncaceae Juss. Luzula albida (Hoffm.) DC. Juncoides nemorosa (Pollich) Kuntze Juncoides nemorosum (Pollard) Kuntze Juncus albidus Hoffm. Juncus angustifolius (Roth) Wulfen Juncus leucophobus Ehrh. Bika hajní - Foto: Květoslav Hísek.
Středně vysoká vytrvalá, řídce trsnatá bylina, hojná ve světlých suchých lesích, na pasekách, v lukách a ve vřesovištích. Doba květu: květen - červen.
Kvete od května do června bílými květy. Listy jsou tmavě zelené a jsou téměř stálezelené. Loga Karlovarského kraje a Živého kraje. Na loukách, stráních a při okrajích lesů roste nenápadná drobná bylinka, bika. Vždyť je to tráva, řeknete a máte docela pravdu.
Jako nepravou trávu ji označují i botanici. Její drobný květ je hnědočerný a právě díky němu si vysloužila jméno kominíček. Roste na loukách, suchých stráních a zahradách. Nejčastěji v pásmu habrových doubrav a dolní části smíšených bučin. Vyskytuje se mnohem častěji i ve více nebo méně kyselých doubravách nežli druh předcházející.
Roste také v kulturních směsích dubu, borovice a habru, v nichž dává ráz celému . Mezi acidofilní rostliny se řadí např. Za neutrofilní a alkalifilní formy jsou považováni např. Na půdách s vysokým obsahem solí rostou halofyty, ze živočichů se vyskytují halobiontní a halofilní druhy brouků, ploštic aj. Slohovky, referáty a čtenářský deník pro studenty středních škol.
V návaznosti na sousední les v přilehlé luční části přistupují některé lesní druhy, např.
Z bylin je dominantní metlička křivolaká, rozrazil lékařský, černýš luční, bika hajní a místy kapradina hasivka orličí. Na jižních svazích především žulových či rulových skal okolo Lubence přecházejí tyto acidofilní doubravy v teplomilné acidofilní doubravy, jež jsou indikovány výskytem bělozářky liliovité, smolničky obecné, . Nardus stricta) a psineček obecný (Agrostis capillaris), z dalších travin jsou zastoupeny např. Z širokolistých bylin se vyskytují např. Arnica montana), zvonek . Biky nepatrí mezi skalnicky, které by skalku zdobily zárivymi ci jinak atraktivními kvëty.
Jde spíse o byliny trávovitého vzhledu, které svym habitem doplní hajní partie jinych rost- lin. Okraje listû mají biky chlupaté, kvëty nená- padné a zelenavë hnëdé. Vyhovuje jim polo- stinná poloha s dostatecnë vlhkou, neprílis .
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.